We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 1RA1004 Air Return Grille, 10 in L x 4 in W, White
SKU
ORG2804458
by ProSource
$17.78 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made of durable power coated steel
- The 1/2 in spaced louvers allows efficient air flow
- Mounting screws included
- The listed sizes refer to duct opening measurement
Category: Wall Return Air Grilles
The air return grille is designed for maximum strength to allow for a smooth walking surface. It features floor gravity and a trusteel face. The measurements are 10 in x 4 in and the color is white. The grille includes two screws.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Powder Coated |
| Fins Spacing | 1/2in |
| Includes | (2) Screws |
| Installation Type | Mounted |
| Length | 11-3/4in |
| Material | Steel |
| Opening Length | 10in |
| Opening Width | 4in |
| Projection Size | 11-3/4 x 5-3/4in |
| Shape | Rectangle |
| Suitable for | Supply Applications in Both Sidewalls and Ceilings |
| Thickness | 0.7mm |
| Width | 5-3/4in |
| UPC | 045734628243 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5200 |
| MPN | 1RA1004 |
| Brand | ProSource |

Log In