We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource SRSD06 Round Ceiling Diffuser, White
SKU
ORG2772861
by ProSource
$25.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The listed sizes refer to duct opening measurement
- Made from durable powder coated steel
- Provides a 360 degree air deflection
- Screws included
- The larger screw holes on the damper can be used for mounting to a duct boot
Category: Ceiling Diffusers
This white round diffuser is used to cover duct openings. It's designed for maximum airflow, each diffuser features a white powder coated finish for a classic look and step down rings that deflect the air stream. It's made from high-quality steel, this diffuser was built to last.
| Air Deflection Angle | 65-70deg |
|---|---|
| Color | White |
| Duct Opening Height | 6in |
| Duct Opening Width | 6in |
| Faceplate Type | Round |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 20.47 |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Material | Steel |
| Projection Size | 10 x 10in |
| Suitable for | For Ceiling Application |
| Width | 6in |
| UPC | 045734628229 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| MPN | SRSD06 |
| Brand | ProSource |

Log In