We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Slip Joint Washer, 1-1/2 In, Rubber
SKU
ORG7989494
$15.15 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made of rubber
- Suitable for tubular drain applications
- Black color
- Tubular drain applications
Category: Slip Joint Washers & Nuts
You can replace your sink drain components with this slip-joint washer. The washer forms a seal between the nut and pipe fitting to help prevent leak. It is made of durable rubber that will endure the rigors of everyday use.
| Connection Type | Slip-Joint |
|---|---|
| Diameter | 1-1/2in |
| Includes | (2) Rubber Washers |
| Size | 1-5/8 in OD and 1-5/16 ID |
| Thickness | 3mm |
| UPC | 045734949553 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | PMB-089 |
| Brand | Worldwide Sourcing |

Log In