We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 24481-3L Tube Cutter, 1-1/8 in Max Pipe/Tube Dia, 1/8 in Mini Pipe/Tube Dia, Steel Blade
SKU
ORG4923959
by ProSource
$21.18 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Steel blade
- Zinc body
Category: Tube Cutters
The ProSource tube cutter cuts brass, aluminum and plastic tubing. It has a zinc body and knob.
| Blade Finish | Black |
|---|---|
| Blade Length | 0.67in |
| Blade Material | Steel |
| Dimensions | 5-1/2 x 2 x 1-1/4in |
| Handle Color | Silver |
| Handle Length | 0.88in |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Reamer |
| Maximum Pipe/Tube Diameter | 1-1/8in |
| Minimum Pipe/Tube Diameter | 1/8in |
| Suitable for | Cutting Hard Soft Copper Aluminum Brass and Plastic Tubing |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 045734984189 |
| MPN | 24481-3L |

Log In