We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worthington 308551 Propane Gas Cylinder, 20 lb Tank, Steel
SKU
ORG3409059
by Worthington
$64.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial, home, industrial, recreational applications
Category: Grill Gas Tanks
Suited to recreational, commercial, grilling, heating jobs, industrial and home cooking. Engineered for lightweight strength and durability. Rugged, damage-resistant all steel construction. Comfortable hand-holds in the collar for easy lifting. Rust inhibited Durabond powder coat paint. Interiors are clean, dry and scale-free. Equipped with overfill prevention device (OPD). Built-in gas gauge. Unique float device accurately measures propane level.
| Diameter | 12-3/8in |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 17.8in |
| Includes | Gauge Overfill Prevention Device |
| Material | Steel |
| Tank Capacity | 20lb |
| Brand | Worthington |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.0000 |
| UPC | 014045641722 |
| MPN | 308551 |

Log In