We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WORX WG217 Electric Hedge Trimmer, 4.5 A, 120 V, 3/4 in Cutting Capacity, 24 in L Blade, Black
SKU
ORG7442494
by WORX
$113.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Inline rear motor design for better balance and a longer reach
- Dual-action blades for reduced vibration and fast, clean cuts
- Rotating cutting head for comfortable side hedge cutting
- Lock off safety switch design for easy start
Category: Hedge Trimmers
The 4.5 A 24 in electric hedge trimmer features a rotating cutting head design to maximize maneuverability and comfort while trimming hedges. The 24 in dual-action blades provide less vibration and added length to help reach across hedges and shrubs. Cutting, trimming and pruning hedges has become a much easier task with this lightweight and compact electric hedge trimmer.
| Blade Size | 24 in L |
|---|---|
| Blade Type | Dual-Action |
| Color | Black |
| Current Rating | 4.5A |
| Cutting Capacity | 3/4in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Speed Rating | 1700spm |
| Voltage Rating | 120V |
| Download PDF File |
| UPC | 845534059397 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.2500 |
| MPN | WG217 |
| Brand | WORX |

Log In