We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WORX WG520 Electric Leaf Blower, 12 A, 120 V, 320, 600 cfm Air, 20 min Run Time, Black/Orange
SKU
ORG2409381
by WORX
$96.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Turbine fan technology delivers forceful, high-capacity air volume
- Up to twice as fast as professional gas blowers
- Variable speed control to quickly clean up your outdoor spaces
- Dynamic airflow design for maximum performance
- Features a Hyper-Stream air nozzle for extra tough conditions
- Cord retainer for hassle-free leaf blowing
Category: Leaf Blowers
The WORX family of TURBINE blowers takes leaf blowing to a new level. The all-new TURBINE technology delivers forceful, high-capacity air volume to do everything from sweep the driveway and sidewalk after mowing, to piling up those leaves on a fall afternoon. The TURBINE blowers are lightweight, ergonomic and powerful. With three different power options, you can choose which one is right for you and your home.
| Air Flow Rate | 320 600cfm |
|---|---|
| Air Velocity | 60 110mph |
| Color | Black/Orange |
| Current Rating | 12A |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Housing Material | ABS |
| Run Time | 20min |
| Sound Level | 2.5dB |
| Voltage Rating | 120V |
| Download PDF File |
| UPC | 845534014679 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.1600 |
| MPN | WG520 |
| Brand | WORX |

Log In