We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1/2" Dr. Deep Impact Sockets, 1/2 in Drive, 3/4 in, 8 Points
SKU
ORS8754784
by Wright Tool
$43.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Patented Wright Drive distributes contact over a larger surface area for greater gripping power and strength
- Oiled black oxide finish
- Forged and machined for best fit and unyielding strength
- Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability
- Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size
Category: Hand Tools
Patented Wright DriveĀ® distributes contact over a larger surface area for greater gripping power and strength. Oiled black oxide finish. Forged and machined for best fit and unyielding strength. Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability. Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size.
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Finish | Black |
| Head Width [Nom] | 1 5/16 in (drive side) |
| Locking Type | Pin |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 8 |
| Opening Size [Nom] | 3/4 in |
| Overall Length [Nom] | 3 1/4 in |
| Wt. | 0.32 lb |
| Brand | Wright Tool |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6800 |
| UPC | 076799047847 |
| MPN | 4784 |

Log In