We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1" Dr. Standard Impact Sockets, 1 in Drive, 1 3/4 in, 12 Points
SKU
ORS8758756
by Wright Tool
$82.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Patented Wright Drive design distributes contact over a larger surface area for greater gripping power and strength
- Oiled black oxide finish
- Forged and machined for best fit and unyielding strength
- Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability
- Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size
Category: Hand Tools
Patented Wright DriveĀ® design distributes contact over a larger surface area for greater gripping power and strength. Oiled black oxide finish. Forged and machined for best fit and unyielding strength. Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability. Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size.
| Drive Size [Nom] | 1 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Finish | Black |
| Head Width [Nom] | 2 3/4 in (opening side); 2 3/8 in (drive side) |
| Locking Type | Pin |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 12 |
| Opening Size [Nom] | 1 3/4 in |
| Overall Length [Nom] | 2 11/16 in |
| Wt. | 0 lb |
| Brand | Wright Tool |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4500 |
| UPC | 076799087560 |
| MPN | 8756 |

Log In