We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1 in Drive 6 Point Standard Impact Sockets, 15/16 in
SKU
ORS32984203
by GEARWRENCH
$37.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Chrome molybdenum alloy steel (cr-mo) for exceptional strength and durability.
- Off-corner loading design reduces fastener rounding.
- Manganese phosphate coating to resist corrosion.
- High visibility laser etched markings.
- Secondary hard stamping.
Category: Hand Tools
Chrome molybdenum alloy steel (cr-mo) for exceptional strength and durability. Off-corner loading design reduces fastener rounding. Manganese phosphate coating to resist corrosion. High visibility laser etched markings. Secondary hard stamping.
| Drive Size [Nom] | 1 in |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Head Width [Nom] | 1.583 in (opening side); 2.114 in (drive side) |
| Language | English |
| Material | Chrome Molybdenum Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 6 |
| Opening Size [Nom] | 15/16 in |
| Overall Length [Nom] | 2.283 in |
| Socket Length | 2.283 in |
| Tip Type | Hex |
| Type | Impact Socket |
| Width [Nom] | 1.583 in |
| Wt. | 0.49 lb |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | GEARWRENCH |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2400 |
| UPC | 099575842030 |
| MPN | 84203 |

Log In