We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Bow Front Double Pedestal Desk, 72" x 36" x 29.5", Natural Maple
SKU
HON10595DD
by HON
$1,201.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime.
- Thermally-fused laminate top and end panels are abrasion- and stain-resistant.
- Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawers extend fully and accommodate letter or legal size hanging files, box drawers extend three-quarters.
- HON "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy.
- 10 1/2" conference overhang provides kneespace for guests.
- Full-height modesty panel for privacy.
- Two cord management grommets.
Category: Office Desks
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Thermally-fused laminate top and end panels are abrasion- and stain-resistant. Drawers operate on ball bearing suspensions; file drawers extend fully and accommodate letter or legal size hanging files, box drawers extend three-quarters. HON "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy. 10 1/2" conference overhang provides kneespace for guests. Full-height modesty panel for privacy. Series Name: HON 10500 Series; Worksurface/Base Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Worksurface Shape: Rectangular; Curved Front.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Left: Box/File; Right: Box/File |
| Edge Detail Profile | Square |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Pedestal Count | 2 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Worksurface Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular; Curved Front |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Worksurface/Base Color | Natural Maple |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 330.0000 |
| UPC | 020459318938 |
| MPN | 10595DD |

Log In