We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Credenza w/Right Lateral File, 72w x 24d x 29.5h, Bourbon Cherry
SKU
HON10547RHH
by HON
$1,080.41 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime.
- Durable abrasion- and stain- resistant laminate.
- Clean, square edges for a streamlined look.
- Locking 36" wide file drawers extend fully on steel ball bearing suspensions.
- Full-height modesty panel.
- HON "One Key" core removable lock.
Category: Office File Cabinets
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Durable laminate surfaces are scratch-, stain- and moisture-resistant. Clean, square edges for a streamlined look. File drawers extend fully and box drawers extend three-quarters on steel ball bearing suspensions. High drawer sides accommodate hanging files. Full-height modesty panel. HON "One Key" core removable lock make re-keying quick and easy. Color: Bourbon Cherry; Color Family: Cherry; Pedestal Count: 1; Drawer Configuration: Right: Lateral File.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Color(s) | Bourbon Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Drawer Configuration | Right: Lateral File |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Single Pedestal File Cabinet Credenzas |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 72" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Top Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 248.0000 |
| UPC | 782986278818 |
| MPN | 10547RHH |

Log In