We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Return Shell for Desk Shell, Left, 48w x 24d x 29.5h, Shaker Cherry
SKU
HON10516LFF
by HON
$771.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Grommets on worksurface for cable management.
- Full-height modesty panel for privacy.
- Durable finish helps reduce scratches.
- Straight edges provide a streamlined look.
- Combine with under-the-worksurface storage solutions (sold separately) to maximize space.
Category: Office Workstations
Grommets on worksurface for cable management. Full-height modesty panel for privacy. Durable finish helps reduce scratches. Straight edges provide a streamlined look. Combine with under-the-worksurface storage solutions (sold separately) to maximize space. Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH. Return Orientation: Left; Color: Shaker Cherry; Color Family: Cherry; Pedestal Count: 1.
| Base Material | Thermally Fused Laminate; Particleboard |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Color(s) | Shaker Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards |
| Depth (Max) | 24" |
| Drawer Configuration | Left: Box/File |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® 10500 Series™ Desk Shell |
| Global Product Type | Left Returns |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Return Orientation | Left |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Top Material | Thermally Fused Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 147.0000 |
| UPC | 089191774112 |
| MPN | 10516LFF |

Log In