We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Stack-On Storage For Return, 48w x 14.63d x 37.13h, Natural Maple
SKU
HON105323DD
by HON
$655.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable abrasion- and stain- resistant laminate.
- Enclosed storage behind self-closing, adjustable hinged doors.
- Straight edges for a streamlined look.
- Valance and wire access facilitate optional task lighting.
Category: Office Workstations
Keep your clutter behind closed doors! Durable woodgrain laminate is scratch-, stain- and spill-resistant for years of trouble-free performance. Clean, straight edges deliver a streamlined look. Enclosed storage behind self-closing, adjustable hinged doors. Valance and wire access facilitate optional task lighting. Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Overall Width: 48"; Overall Depth: 14.63".
| Color Family | Maple |
|---|---|
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Door Quantity | 3 |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| For Use With | 10500 Series Return; Task Light |
| Global Product Type | Office Hutches |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Overall Depth | 14.63" |
| Overall Height | 37.13" |
| Overall Width | 48" |
| Package Includes | (3) Doors |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 141.0000 |
| UPC | 641128573764 |
| MPN | 105323DD |

Log In