We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Kneespace Credenza, Full Height Pedestal, 72w x 24d x 29.5h, Natural Maple
SKU
HON10741DD
by HON
$1,623.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- High-pressure laminate with rounded corners and waterfall edge.
- Locking file drawers operate on steel ball bearing suspensions.
- Hang rails accommodate both letter and legal size hanging files.
- Cord routing grommets in top and back panel.
- HON "One Key" core removable locks.
Category: Office Desks
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. High-pressure laminate with rounded corners and waterfall edge. Locking file drawers operate on steel ball bearing suspensions. Hang rails accommodate letter and legal size hanging files. Cord routing grommets in top and back panel. HON "One Key" core removable locks. Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Pedestal Count: 2; Drawer Configuration: Left: File/File; Right: File/File.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Maple |
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Drawer Configuration | Left: File/File; Right: File/File |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| Global Product Type | Double Pedestal Credenza Desks |
| Number of Drawers | 4 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 72" |
| Pedestal Count | 2 |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 280.0000 |
| UPC | 089192037902 |
| MPN | 10741DD |

Log In