We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Series Left Pedestal Credenza, 72w x 24d x 29.5h, Bourbon Cherry
SKU
HON10708LHH
by HON
$1,332.83 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- High-pressure laminate with rounded corners and waterfall edge.
- Locking file drawers operate on steel ball bearing suspensions.
- Hang rails accommodate both letter and legal size hanging files.
- Two cord management grommets.
- HON "One Key" core removable locks.
Category: Office Desks
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. High-pressure laminate with rounded corners and waterfall edge. Locking file drawers operate on steel ball bearing suspensions. Hang rails accommodate letter and legal size hanging files. Two cord management grommets. HON "One Key" core removable locks. Color: Bourbon Cherry; Color Family: Cherry; Pedestal Count: 1; Drawer Configuration: Left: File/File.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Color(s) | Bourbon Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Drawer Configuration | Left: File/File |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| Global Product Type | Single Pedestal Credenza Desks |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 72" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 235.0000 |
| UPC | 782986107972 |
| MPN | 10708LHH |

Log In