We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Series Single Pedestal Desk with Full-Height Pedestal on Left, 72" x 36" x 29.5", Natural Maple
SKU
HON10788LDD
by HON
$1,623.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim.
- Drawers ride on steel ball bearing suspensions; file drawer extends fully and accommodates letter and legal size hanging files, box drawers extend three-quarters.
- HON "One Key" core removable locks make re-keying quick and easy.
- 10-1/2" conference overhang for meetings.
- Full-height modesty panel for privacy.
- Two grommets on worksurface for cable management.
Category: Office Desks
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim. Drawers ride on steel ball bearing suspensions; file drawer extends fully and accommodates letter and legal size hanging files, box drawers extend three-quarters. HON One Key" core removable locks make re-keying quick and easy. 10-1/2" conference overhang provides added kneespace for guests. Full-height modesty panel for privacy. Convenient cable management with two worksurface grommets. Series Name: HON 10700 Series; Worksurface/Base Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Left: Box/Box/File |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| For Use With | HON® Natural Maple Center Drawer |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 34% |
| Series Name | HON® 10700 Series™ |
| Total Recycled Content Percent | 37% |
| Worksurface Material | High-Pressure Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Worksurface/Base Color | Natural Maple |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 317.0000 |
| UPC | 089191630302 |
| MPN | 10788LDD |

Log In