We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
11H Series Combination Squares, 4", 1/64, @ 1", 16ths; Quick Read 32nds, 64ths
SKU
ORS68156360
$132.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Multi-purpose uses include: 45 miter, depth gage, height gage, marking or scribing gage, a level, a plumb, and a precision rule
- Hardened, machine divided graduations, blade
- Reversible lock bolt allows blade to be turned over or end-for-end, without removing the lock bolt or nut
- Steel scriber
- Spirit Level
Category: Hand Tools
Multi-purpose uses include: 45° miter, depth gage, height gage, marking or scribing gage, a level, a plumb, and a precision rule. Hardened, machine divided graduations, blade. Reversible lock bolt allows blade to be turned over or end-for-end, without removing the lock bolt or nut. Steel scriber. Spirit Level.
| Beam Material | Cast Iron |
|---|---|
| Blade Finish | Satin Chrome |
| Blade Length [Nom] | 4 in |
| Blade Material | Steel |
| Finish | Black Wrinkle |
| Graduation(s) | No. 4R - 8ths |
| 16ths; Quick Reading 32nds | |
| 64ths | |
| Increment @ Scale | 1/16 in @ 1 in; 1/32 in @ 1 in; 1/64 in @ 1 in; 1/8 in @ 1 in |
| Measuring System | Inch |
| No. of Scales | 4 |
| Type | Combination Square |
| Wt. | 0.24 lb |
| Brand | L.S. Starrett |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| UPC | 049659563603 |
| MPN | 56360 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to LEAD, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In