We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
12 Piece Punch & Chisel Sets, Hex, 1/4 in - 5/8 in, Carrying Pouch
SKU
ORS32982305
by GEARWRENCH
$92.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Set includes four cold chisels, four pin punches, one long taper punch, one center punch, one starter and one starter punch.
- Heat-treated alloy steel.
- Comes with convenient pouch for storage and transport.
Category: Hand Tools
Set includes four cold chisels, four pin punches, one long taper punch, one center punch, one starter and one starter punch. Heat-treated alloy steel. Comes with convenient pouch for storage and transport.
| Blade Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Cutter Diam [Nom] | 1/4 in; 3/8 in; 1/2 in; 5/8 in |
| Finish | Polished |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Height [Nom] | 2 1/2 in |
| Includes | 1/4 in x 4-3/4 in x 1/4 in Cold Chisel; 3/8 in x 5 in x 5/16 in Cold Chisel; 1/2 in x 6 in x 3/8 in Cold Chisel; 5/8 in x 6-1/2 in x 3/8 in Cold Chisel; 3/8 in x 5 in Center Punch; 3/32 in x 4-3/4 in x 5/16 in Pin Punch; 1/8 in x 5 in x 5/16 in Pin Punch; 5/32 in x 5-1/4 in x 5/16 in Pin Punch; 3/16 in x 5-1/2 in x 5/16 in Pin Punch; 1/8 in x 8 in x 3/8 in Long Taper Punch; 3/16 in x 5 in x 3/8 in Starter Punch; 1/8 in x 4-1/2 in x 5/16 in Starter; Carrying Pouch |
| Length [Nom] | 9 3/4 in |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| Quantity | 12 per set |
| Stock Shape | Hex |
| Tip Type | (4) Cold Chisel; (4) Pin Punch; Center Punch; Long Taper Punch; Starter Punch; Starter |
| Type | Punch and Chisel Set |
| Width [Nom] | 2 1/2 in |
| Wt. | 1.97 lb |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC | 27110000 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | GEARWRENCH |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9800 |
| UPC | 099575823053 |
| MPN | 82305 |

Log In