We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
12-Point Box Wrenches, 16 mm x 17 mm, 6 39/64" L
SKU
ORS575FM5916X17
by Facom
$40.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Slim rings and short shank for clearance.
- 12 point box ends allow for fine indexing, helping to improve speed and access.
Category: Hand Tools
Slim rings and short shank for clearance. 12 point box ends allow for fine indexing, helping to improve speed and access.
| Finish | Full Polish |
|---|---|
| Height [Nom] | 0.300 in |
| Length [Nom] | 168 in |
| Measuring System | Metric |
| No. of Points | 12 |
| Opening Size [Nom] | 16 mm; 17 mm |
| Overall Length [Nom] | 6 39/64 in |
| Size 1 | 16 X 17mm |
| Width [Nom] | 1 in |
| Wt. | 0.26 lb |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC | 27111705 |
| Manufacturer | Stanley® Products |
| Brand | Facom |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 662679982751 |
| MPN | FM-59.16X17 |

Log In