We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
12 Point SAE Deep Socket Sets, 1/4 in Drive, 3/8 in, 1.929 in Long, 6 Points
SKU
ORS32980121
by APEX
$7.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Surface DriveĀ® technology reduces fastener rounding.
- Full polish finish cleans easily and resists corrosion.
- Large hard-stamped size identification.
Category: Hand Tools
Surface DriveĀ® technology reduces fastener rounding. Full polish finish cleans easily and resists corrosion. Large hard-stamped size identification.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 1/4 in |
| Drive Type | 6 Point |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Head Width [Nom] | 0.575 in |
| Language | English |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 6 |
| Opening Size [Nom] | 3/8 in |
| Overall Length [Nom] | 1.929 in |
| Tip Size [Nom] | 3/8 in |
| Tip Type | 6 Point |
| Width [Nom] | 0.575 in |
| Wt. | 0.08 lb |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | APEX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| UPC | 099575801211 |
| MPN | 80121 |

Log In