We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
2 Pc. 4-in-1 Ratcheting Box Wrench Sets, SAE
SKU
ORS140841S
by Channellock
$60.12 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heat-treated for greater durability on the job.
- Electronic coating for ultimate rust prevention.
- Four sizes in each wrench saves time, money, and space.
- Hollow sockets excel over deep socket designs.
Category: Combination Wrenches & Sets
Heat-treated for greater durability on the job. Electronic coating for ultimate rust prevention. Four sizes in each wrench saves time, money, and space. Hollow sockets excel over deep socket designs.
| Finish | Electricnic Coating |
|---|---|
| Handle Type | Flat |
| Includes | 5/16 in x 3/8 in |
| 7/16 in x 1/2 in | |
| 9/16 in x 5/8 in | |
| 11/16 in x 3/4 in | |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 12 |
| Opening Size [Nom] | 5/16 in; 7/16 in; 9/16 in; 11/16 in; 3/8 in; 5/8 in; 1/2 in; 3/4 in |
| Opening Type | Box |
| Quantity | 2 Pc |
| Wt. | 0.96 lb |
| Country of Origin | ES |
| Manufacturer | Channellock® |
| Brand | Channellock |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8800 |
| UPC | 255823003799 |
| MPN | 841S |
| Prop65 Warning | This product can expose you to nickel, lead, and chromium, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In