We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
210 Series Vertical File, 5 Legal-Size File Drawers, Black, 18.25" x 28.5" x 60"
SKU
HON215CPP
by HON
$1,089.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Extra-deep files for maximum storage space.
- Steel ball bearing suspension.
- High drawer sides accommodate hanging file folders, eliminating the need for hangrails.
- Tilt and slide follower block in each drawer keeps files upright and neat.
- Label holders for quick and easy identification of contents.
- HON "One Key" core removable locks.
Category: Office File Cabinets
Extra-deep files for maximum storage space. Steel ball bearing suspension. High drawer sides accommodate hanging file folders, eliminating the need for hangrails. Tilt and slide follower block in each drawer keeps files upright and neat. Label holders for quick and easy identification of contents. HON "One Key" core removable locks. Accommodates Legal-Size Files. Drawer Quantity: 5; Drawer Configuration: File; Anti-Tip Mechanism Indicator: No; Color: Black.
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
|---|---|
| Base Material | Steel |
| Caster Indicator | No |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Document Size Accommodation | Legal |
| Drawer Configuration | File |
| Global Product Type | Vertical File Cabinets |
| Number of Drawers | 5 |
| Overall Depth | 28.5" |
| Overall Height | 60" |
| Overall Width | 18.25" |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 24% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 210 Series |
| Special Features | Accommodates Legal-Size Files |
| Top Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 36% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 145.0000 |
| UPC | 089192036349 |
| MPN | 215CPP |

Log In