We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
2111 Invitation Reception Series Wood Guest Chair, 23.5" x 22" x 33", Navy Seat, Navy Back, Harvest Base
SKU
HON2111CCU98
by HON
$872.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Fully upholstered, contoured back provides lumbar support.
- Wide sloping arm design for comfort.
- Solid hardwood construction for strength and durability.
Category: Guest & Reception Chairs
Inviting cushions and warm wood accents make a great first impression. Fully upholstered, contoured back provides lumbar support. Wide sloping arm design for comfort. Solid hardwood construction offers strength and durability. Chairs can be joined together with ganging hardware, sold separately. Recommended Application Area(s): Guest/Reception & Lounge; Seat Color: Navy; Back Color: Navy; Color Family: Blue.
| Arm Height From Seat | 8" |
|---|---|
| Armrest Color | Harvest |
| Armrest Material | Wood |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Navy |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 16" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Width Maximum | 21" |
| Base/Frame Color | Harvest |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Color Family | Blue |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; Meets or Exceeds ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Distance Between Arms | 19" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Overall Height Maximum | 33" |
| Overall Width Maximum | 23.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Seat Color | Navy |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.0000 |
| UPC | 881728642136 |
| MPN | 2111CCU98 |

Log In