We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
240A PIN VISES W/ TAPERE
SKU
ORS68151136
$50.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Special collet design with tapers at both ends, providing maximum clamping surface
- Have a smaller body diameter than the chuck, which allows fast opening/closing and rapid rotation between the thumb and finger when used on small work
Category: Hand Tools
Special collet design with tapers at both ends, providing maximum clamping surface. Have a smaller body diameter than the chuck, which allows fast opening/closing and rapid rotation between the thumb and finger when used on small work.
| Capacity [Max] | 0.055 in |
|---|---|
| Capacity [Min] | 0.010 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Material | Steel |
| Wt. | 0.02 lb |
| Brand | L.S. Starrett |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 049659511369 |
| MPN | 51136 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to LEAD, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In