We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
29-pc Cobalt M-35 Metal Index Drill Bit Sets, 1/16 in - 1/2 in Cut Dia.
SKU
ORS5853018002
by IRWIN
$182.82 /SET
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Constructed of M-35 5 percent cobalt high speed steel for super abrasive resistance in tough metals
- Cobalt steel extends cutting edge life and maintains cutting life after resharpening
- Extra hard drill for greater wear
- 135 split point tip starts on contact, cuts with less force
- Removable cartridges: easy to carry bits from case to worksite
Category: Drill Bit Sets
Constructed of M-35 5 percent cobalt high speed steel for super abrasive resistance in tough metals. Cobalt steel extends cutting edge life and maintains cutting life after resharpening. Extra hard drill for greater wear. 135° split point tip starts on contact, cuts with less force. Removable cartridges: easy to carry bits from case to worksite.
| Cutting Diam [Max] | 1/2 in |
|---|---|
| Cutting Diam [Min] | 1/16 in |
| Cutting Diam [Nom] | 1/16 to 1/2 in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Finish | Black Oxide |
| Graduation(s) | 1/64 in |
| Includes | 29-piece set in metal index case includes drill bit sizes 1/16 in to 1/2 in in 1/64 in increments |
| Material | M-42 cobalt High Speed Steel |
| Measurement Type | Inch |
| Point Angle | 135° |
| Quantity | 29 per set |
| Wt. | 4.4 lb |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.7600 |
| UPC | 024721065131 |
| MPN | 3018002 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints,crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In