We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3/4" Dr. Impact Hex Bit Sockets, 3/4 in Drive, 19 mm Tip
SKU
ORS8756219MM
by Wright Tool
$85.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Wright Tool's hex bit is designed for easy replacement of a broken bit
- Forged and machined for best fit and unyielding strength
- Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability
- Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size
- Meets and exceeds ASME B107 hand tool standards
Category: Hand Tools
Wright Tool's hex bit is designed for easy replacement of a broken bit. Forged and machined for best fit and unyielding strength. Precision heat-treated and tempered for optimal hardness, ductility and durability. Easy to read stamp pattern in order to quickly determine opening size. Meets and exceeds ASME B107 hand tool standards.
| Drive Size [Nom] | 3/4 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Finish | Black |
| Head Width [Nom] | 31.75 mm (opening side); 41.28 mm (drive side) |
| Locking Type | Pin |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | Metric |
| Overall Length [Nom] | 31.75 mm |
| Tip Size [Nom] | 19 mm |
| Tip Type | Hex |
| Wt. | 1 lb |
| Brand | Wright Tool |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2800 |
| UPC | 076799728746 |
| MPN | 62-19MM |

Log In