We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3/8" Dr. Standard Sockets, 06585, 3/8 in Drive5/8 in, 6 Points
SKU
ORS071M3120
by APEX
$50.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Magnetic.
Category: Hand Tools
Magnetic.
| Drive Size [Nom] | 3/8 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Head Width [Nom] | 15/16 in (opening side); 15/16 in (drive side) |
| Locking Type | Pin |
| Material | Tool Steel |
| Measuring System | Inch |
| No. of Points | 6 |
| Opening Size [Nom] | 5/8 in |
| Overall Length [Nom] | 1 1/2 in |
| Wt. | 0.2 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111704 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | APEX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 697099065852 |
| MPN | M-3120 |

Log In