We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3/8 in Pear Head Ratchets, 10.8 in, Chrome
SKU
ORS57689818
by Stanley
$36.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pear head ratchets have a slim profile and a small 7-degree arc-swing for accessibility to hard to reach fasteners.
- Durability is increased by dispersing the torque over a larger surface.
Category: Ratchets
Pear head ratchets have a slim profile and a small 7-degree arc-swing for accessibility to hard to reach fasteners. Durability is increased by dispersing the torque over a larger surface.
| Drive Size [Nom] | 3/8 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Finish | Chrome |
| Head Type | Pear |
| Head Width [Nom] | 2.700 in |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 52 |
| Overall Length [Nom] | 8 in |
| Wt. | 0.86 lb |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC | 27111711 |
| Manufacturer | Stanley® Products |
| Brand | Stanley |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7800 |
| UPC | 761748981877 |
| MPN | 89-818 |

Log In