We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Return Shell, Right, 60w x 24d x 29.5h, Mahogany/Charcoal
SKU
HON38945RNS
by HON
$640.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Not freestanding. Use with desk shell to create an L-workstation or use two return shells with corner unit to create a corner workstation.
- High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant.
- Two work surface grommets for cord management.
- Full-height modesty panel for privacy.
Category: Office Desks
High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant. Two work surface grommets for convenient cord management. Full-height modesty panel for privacy. Not freestanding. Use with desk shell to create an L-workstation or use two return shells with corner unit to create a corner workstation. Return Orientation: Right; Color(s): Mahogany/Charcoal; Color Family: Mahogany; Overall Width: 60".
| Global Product Type | Right Returns |
|---|---|
| Return Orientation | Right |
| Color(s) | Mahogany/Charcoal |
| Color Family | Mahogany |
| Overall Width | 60" |
| Depth (Max) | 24" |
| Overall Height | 29.5" |
| Top Material | Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Base Material | Metal |
| For Use With | HON 38000 Series Desk Shells, Corner Unit and File Pedestals |
| Edge Detail Profile | Squared Edge |
| Series Name | HON 38000 Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Disclaimer Statement | Not freestanding. Use with Desk Shell to create an "L" workstation. Use two Return Shells with Corner Unit to create a corner workstation. |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 80.0000 |
| UPC | 641128887571 |
| MPN | 38945RNS |

Log In