We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38A AO Dressing Sticks, 6 in x 1 in, 1 in Thick, 38 Grit
SKU
ORS54761463610453
by Norton
$99.58 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Friable, aluminum oxide abrasive with cool dressing action.
- The most versatile vitrified bond, especially engineered for toolroom/dressing applications.
- Ideal for dressing and cleaning resin and vitrified CBN wheels, these sticks also work well for diamond wheels.
Category: Hand Tools
Friable, aluminum oxide abrasive with cool dressing action. The most versatile vitrified bond, especially engineered for toolroom/dressing applications. Ideal for dressing and cleaning resin and vitrified CBN wheels, these sticks also work well for diamond wheels.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applications | Dressing; Truing |
| Bond | Vitrified |
| Grit | 38 |
| Length [Nom] | 6 in |
| Thickness [Nom] | 1 in |
| Type | Dressing Stick |
| Used With | Resin Bonded Wheel; Vitrified Wheel |
| Width [Nom] | 1 in |
| Wt. | 9.08 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191510 |
| Manufacturer | Saint-Gobain |
| Brand | Norton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.4000 |
| UPC | 614636104539 |
| MPN | 61463610453 |

Log In