We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M 05575 5X5/16 PAD051144-05575
SKU
ORS40505114405575
by 3M
$41.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Edges tapered 15 or 45 degrees for flat or contoured sanding jobs.
- Durable foam body provides yield for consistent abrasive contact, increases pad life.
- Stikit™ system allows quick change-outs between sanding discs and applications.
Category: Coated Abrasives
Edges tapered 15 or 45 degrees for flat or contoured sanding jobs. Durable foam body provides yield for consistent abrasive contact, increases pad life. Stikit™ system allows quick change-outs between sanding discs and applications.
| Arbor Diam [Nom] | 5/16 in - 24 |
|---|---|
| Arbor Thread - TPI or Pitch | 5/6 in - 24 |
| Dia. [Nom] | 5 in |
| Material | Medium Density Foam |
| Speed [Max] | 10 |
| 000 rpm | |
| Thickness [Nom] | 3/4 in |
| Thread Size [Nom] | 5/16 in; 24 |
| Type | Pad |
| Wt. | 3 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 051144055753 |
| MPN | 051144-05575 |

Log In