We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Blackout Widescreen Privacy Filter
SKU
MMMPF270W1B
by 3M
$137.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Monitor Accessories
Privacy filter keeps confidential information private. Only persons directly in front of the monitor can see the image on screen while others on either side of it see a darkened screen. It is great for high-traffic areas and open office environments. Filter is designed to fit wide-screen desktop LCD monitors with a diagonally measured, 27-1/16" viewing screen and a 16:10 aspect ratio. Actual filter dimensions are 22-15/16" wide x 14-5/16" high (582mm x 364mm). Filter includes your choice of two easy attachment methods. Reversible, matte side reduces glare and reflections. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. Clean easily with a soft cloth and water.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 27" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 14.31" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | PF270W1B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 22.94" |
| UNSPSC | 43212001 |
| Download PDF File |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7000 |
| UPC | 051128787304 |
| MPN | PF270W1B |


Log In