We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington MagPro 27.0" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip Black
SKU
KMWK58359WW
by Kensington
$182.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 16:9 Privacy Screen Filter - Perfect for 27" Monitor
- Builds an additional layer of shield from everyday scratches and dust
- Reversible - Features a shiny side and a glare-reducing matte
- Fits 27" Monitor
- 16:9 Widescreen - Offers brilliant picture clarity on your Monitor, while keeping in dark the visual thefts
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Privacy Screen Filter with monitor device support for maximum productivity with added dependability
Category: Monitor Accessories
Monitor privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | Kensington |
| Country of Origin | South Korea |
| Depth | 0.20" |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 27" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Damage Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Edge2Edge |
| Features | Low Reflective Coating |
| Features | Magnetic |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible |
| Height | 17.30" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | K58359WW |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| Product Family | MagPro |
| Product Line | MagPro |
| Product Name | MagPro 27.0" Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 26.90" |
| UNSPSC | 43212001 |
| Download PDF File |
| Brand | Kensington |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1900 |
| UPC | 085896583592 |
| MPN | K58359WW |

Log In