We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Multi-purpose Respirator Replacemt Cartridges
SKU
MMM60923HB1C
$33.40 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use with 3M 6000 or 7500 Series half-facepiece respirators (sold separately)
- NIOSH approved
- 99.7% efficiency against solid and liquid
- Easy to use
- Great choice in respiratory protection
Category: Work Wear & Safety Equipment
Protection Replacement Cartridges are designed for use with 3M 6000 or 7500 Series half-facepiece respirators (sold separately) for professional removal of certain mold, lead and sprays from coatings and sealants. Cartridges are NIOSH approved and offer at least 99.7 percent efficiency against solid and liquid aerosols, including oils. Easy-to-use replacement cartridges are a great choice in respiratory protection for the professional. Cartridges and respirators are not recommended for Do-it-Yourself applications.
| Brand Name | Tekk Protection |
|---|---|
| Certifications & Standards | NIOSH |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 4.60" |
| Height | 3" |
| Manufacturer Part Number | 60923HB1C |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Color | Pink |
| Product Name | Multipurpose Respirator Replacement Cartridges |
| Product Type | Safety Mask Cartridge |
| Protection Type | Gases |
| Protection Type | Liquid |
| Protection Type | Vapor |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 11.52 oz |
| Width | 8.3" |
| UNSPSC | 46182001 |
| Brand | Tekk Protection |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 051141905204 |
| MPN | 60923HB1C |

Log In