We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Nexcare Comfort Knee/Elbow Bandages
SKU
MMM57108
by NEXCARE
$8.99 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nexcare Comfort Fabric Knee & Elbow
- Soft, breathable material allows sweat and moisture to evaporate
- Unique bandage shape is designed for better seal around the pad
- Size: 1-7/8"W x 4"L
Category: First Aid
Diamond-shaped bandages for knees and elbows are made of a unique fabric that flexes and conforms easily to the body while allowing skin to breath, keeping cool and dry. Patented, Nexcare bandage "Island Pad" is surrounded by a 360-degree adhesive seal to help block out dirt and germs. Knee and elbow bandages include 2" x 4" strips. Bandages are latex-free.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Bandage Length | 4" |
| Bandage Size | 8 - 1.88" Width x 4" Length |
| Bandage Width | 1.88" |
| Brand Name | Nexcare |
| Country of Origin | United States |
| Features | Adhesive |
| Features | Breathable |
| Features | Latex-free |
| Manufacturer Part Number | 571-08 |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 8 / Box |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Fabric |
| Product Name | Soft 'n Flex Bandages, 2"W |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 42311546 |
| UPC | 30051135813868 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4900 |
| MPN | 571-08 |
| Brand | NEXCARE |






Log In