We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Nexcare Extra Cushion Knee/Elbow Bandages
SKU
MMM52208CB
by NEXCARE
$8.62 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flexible to fit knees and elbows
- Foam cushions sore spots
- Durable material stretches and sticks even to damp skin
- Waterproof to keep water out
- Latex-free for safer use
Category: First Aid
Flexible foam bandages for knees and elbows cushion, stretch and stick even to damp skin. Bandage shape is designed for a better seal around the pad. Waterproof bandage stays on in water and keeps water out. Knee and elbow bandages include 1-7/8" x 4" Strips. Bandages are latex-free.
| Application/Usage | Elbow |
|---|---|
| Application/Usage | Knee |
| Assembly Required | No |
| Bandage Length | 4" |
| Bandage Size | - 1.88" Width x 4" Length |
| Bandage Width | 1.88" |
| Brand Name | Nexcare |
| Country of Origin | United States |
| Features | Flexible |
| Features | Latex-free |
| Features | Water Proof |
| Manufacturer Part Number | 52208CB |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 8 / Box |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Foam |
| Product Name | Extra-Cushion Knee/Elbow Bandages |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 42311546 |
| UPC | 051131997172 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5300 |
| MPN | 52208CB |
| Brand | NEXCARE |






Log In