We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Nexcare Waterproof Knee and Elbow Bandages
SKU
MMM58108
by NEXCARE
$8.99 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Waterproof bandages stay on your skin in the water and keeps the water away from cuts
- Ultra-thin, clear breathable material is comfortable to wear
- Unique diamond-shaped design delivers a better seal for protection against water, dirt and germs
Category: First Aid
Nexcare waterproof bandages are designed to use on knees and elbows. Bandages stays on your skin in water and keep water and germs out. Ultra-thin, clear breathable material is comfortable to wear.
| Application/Usage | Skin Cut |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Bandage Length | 3.50" |
| Bandage Size | - 2.38" Width x 3.50" Length |
| Bandage Width | 2.38" |
| Brand Name | Nexcare |
| Country of Origin | United States |
| Features | Breathable |
| Features | Water Proof |
| Manufacturer Part Number | 58108 |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 64 / Box |
| Product Color | Clear |
| Product Name | Knee & Elbow Waterproof Bandages |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 42311546 |
| Weight (lbs) | 0.4300 |
|---|---|
| Brand | NEXCARE |
| UPC | 30051135813875 |
| MPN | 58108 |




Log In