We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Performance Plus R/Y+ Wire Connector, 22 to 8 AWG Wire, Steel Contact, Red/Yellow
SKU
ORG5214564
by 3M
$39.05 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers a strong bite in a pigtail application for a long-lasting connection
- An expandable spring lets you take in more wire uptake and reuse
- The R/Y+ is dual color-coded so this 1 connector replaces your traditional red and yellow connectors
- Great for all types of jobs - from industrial and residential construction, to automotive, marine and appliance applications
- Use with copper conductors ranging from 22 to 8 AWG
- Built with polypropylene and thermoplastic elastomer material
- Red/yellow connector is flame-retardant and operates in temperatures up to 221 deg F
- Use on building wire rated 600 V and on signs, fixtures or luminaires rated 1000 V
- For industrial and residential construction, automotive, marine and appliance applications
Replaces both red and yellow wing style connectors. Red with yellow skirt. Maximum operating temperature is 221 deg F. 600 V maximum. 22 AWG minimum wire gauge, 8 AWG maximum wire gauge. UL, CE, IEC and CSA agency approved.
| Color | Red/Yellow |
|---|---|
| Contact Material | Steel |
| Height | 4.81in |
| Housing Material | Polypropylene/Thermoplastic Elastomer |
| Mounting Type | Screw |
| Voltage Rating | 600V |
| Width | 0.76in |
| Wire Size | 22 to 8AWG |
| Weight (lbs) | 0.9000 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 054007431541 |
| MPN | R/Y+ |

Log In