We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Performance Plus T/R+ Wire Connector, 22 to 8 AWG Wire, Steel Contact, Red/Tan
SKU
ORG5214556
by 3M
$38.63 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers a strong bite in a pigtail application for a long-lasting connection
- One connector replaces three (yellow, red and tan) in the majority of all field applications
- The T/R+ is dual color-coded so this one connector replaces your traditional tan and red connectors
- Ideal for many applications including industrial and residential construction, automotive and appliance applications
- Use with copper conductors ranging from 22 to 8 AWG
- Built with polypropylene and thermoplastic elastomer material
- Tan/red connector is flame-retardant and handles well in temperatures up to 221 deg F
- Use on building wire rated 600 V and on signs, fixtures or luminaires rated 1000 V
- For industrial and residential construction, automotive and appliance applications
Smooth, comfortable feel, with a quick bite active (live) spring. Corrosion-resistant coating design, compact size and red miniskirt. Wire range of 2 number 18 and up to 5 number 12. Replaces the yellow, tan or red connectors in the majority of all field applications. Copper conductors only, No 22 thru No 8 solid and/or stranded. Wing design for a better grip. Voltage rated 600 V maximum building wire and 1000 V maximum signs and lighting fixtures. Maximum operating temperature of 221 deg F. Can be installed with 3M WCD-P wire connector drivers. UL listed and CSA certified as a pressure wire connector. Tan with red skirt.
| Color | Red/Tan |
|---|---|
| Contact Material | Steel |
| Height | 4.81in |
| Housing Material | Polypropylene/Thermoplastic Elastomer |
| Mounting Type | Screw |
| Voltage Rating | 600V |
| Width | 0.76in |
| Wire Size | 22 to 8AWG |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9100 |
| UPC | 051128544549 |
| MPN | T/R+ |

Log In