We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Post-it Super Sticky Notes Cubes
SKU
MMM2027SSGFA
by Post-It
$12.61 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Super Sticky Notes for 2X the sticking power
- Leave a cube on your desk so you always have a note nearby
- Great for notes and reminders
- Recyclable and made from paper sourced from certified, renewable and responsibly managed forests
- Download the free Post-it app to capture and share ideas, keep track of assignments or create colorful calendars with your friends - share across multiple platforms or synced across your devices
Category: Sticky Notes
Post-it Super Sticky Notes Cube offers the convenience of Super Sticky Notes in a convenient cube. Cube format keeps notes handy on top of your desk or counter, and they won't get lost in the clutter. Post-it Super Sticky Notes feature a unique adhesive so your notes will stick securely to more surfaces. Stick your notes where they'll really get noticed - like monitors, doors and walls. Super Sticky Notes hold longer and stronger than original notes yet remove cleanly. The cube includes multiple colors from the Green Wave family. Super Sticky Post-it Notes are recyclable, and the paper in Post-it Notes is sourced from certified, renewable and responsibly managed forests. Each cube includes 360 notes.
| Application/Usage | Door |
|---|---|
| Application/Usage | Monitor |
| Application/Usage | Wall |
| Brand Name | Post-it® |
| Country of Origin | United States |
| Features | Recyclable |
| Features | Sticky |
| Flag/Note Length | 3" |
| Flag/Note Size | 3" Width x 3" Length |
| Flag/Note Width | 3" |
| Manufacturer Part Number | 2027SSGFASRBTS |
| Manufacturer | 3M |
| Number of Sheets per Pad | 360 |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Color | Acid Lime |
| Product Color | Aqua Splash |
| Product Color | Guava |
| Product Line | Super Sticky |
| Product Material | Paper |
| Product Name | Super Sticky Notes Cube |
| Product Type | Adhesive Note |
| Recycled | No |
| Shape | Square |
| UNSPSC | 14111530 |
| UPC | 076308149864 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | 2027SSGFASRBTS |
| Brand | Post-It |












Log In