We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter for Apple MacBook Air 13 2018-2021 with COMPLY Flip Attach, 16:10, PFNAP009 Black, Matte - For 13.3" Widescreen LCD Notebook - 16:10 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare
SKU
INGM6TQ180
by 3M
$50.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Includes COMPLY Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints
- COMPLY Flip Attach uses a proprietary hinge design to withstand the rigors of daily use
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Laptop Accessories
3M Privacy Filters deliver world-class effective "black out" privacy from side view outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. One of our thinnest privacy filters designed for today's thinnest devices. Plus, it provides a matte finish that is smooth to the touch and hides fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Aspect Ratio | 16:10 |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Brand Name | 3M |
| Height | 7.94" |
| Width | 12.06" |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 13.3" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| UPC | 051128009864 |
| MPN | PFNAP009 |

Log In