We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Roloc Disc Pad Assembly
SKU
ORS40505114445102
by 3M
$21.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Enables user to attach a Roloc™ disc pad to a die grinder or disc sander.
- Adapter builds versatility and flexibility into existing tools.
- Shorter shaft keeps the abrasive closer to the tool for optimal control.
Category: Coated Abrasives
Enables user to attach a Roloc™ disc pad to a die grinder or disc sander. Adapter builds versatility and flexibility into existing tools. Shorter shaft keeps the abrasive closer to the tool for optimal control.
| Dia. [Nom] | 1/4 in |
|---|---|
| For Model | Die Grinders; Disc Sanders |
| Length [Nom] | 4.6 in; 11.68 cm |
| Shank Diam [Nom] | 1/4 in External Threads |
| Type | Shank |
| Used With | Roloc™ Disc Pads; Drill Chuck |
| Width [Nom] | 6.3 in; 16 cm |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | 3M™ |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| UPC | 051144451029 |
| MPN | 051144-45102 |

Log In