We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch Bubble Mailers
SKU
MMM797725CS
by Scotch
$37.61 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Bubble-cushioned for lightweight protection
- Secure contents with strong, tamper-evident seal
- Easily close with self-sealing adhesive
- Kraft paper exterior ideal for mailing labels
Category: Envelopes & Mailers
Scotch Bubble Mailers feature a lightweight bubble cushioning for protecting your contents. Kraft paper exterior provides an ideal surface for your mailing labels. Self-sealing adhesive closure creates a strong, tamper-evident seal. Durable mailers are size 7 for objects and documents that will fit inside a 14-1/4" x 20" envelope.
| Brand Name | Scotch |
|---|---|
| Closure Type | Self-adhesive Seal |
| Country of Origin | United States |
| Features | Cushioned |
| Features | Lightweight |
| Features | Tamper Evident |
| Mailer/Envelope Classification | #7 |
| Mailer/Envelope Length | 20" |
| Mailer/Envelope Size | 20" x 14 1/4" |
| Mailer/Envelope Type | Bubble |
| Mailer/Envelope Width | 14 1/4" |
| Manufacturer Part Number | 7977-25-CS |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 25 |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Kraft Paper |
| Product Name | Bubble Mailers |
| Product Type | Mailer |
| UNSPSC | 44121503 |
| Brand | Scotch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8700 |
| UPC | 051141911649 |
| MPN | 7977-25-CS |

Log In