We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Touch Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16:9, TF156W9B - For 15.6" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare
SKU
INGM6NP810
by 3M
$60.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Laptop Accessories
3M Privacy Filters deliver world-class effective "black out" privacy from side view outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. One of our thinnest privacy filters designed for today's thinnest devices. Plus, it provides a matte finish that is smooth to the touch and hides fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Durability | Scratch Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Dust Resistant |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy Clean |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Matte-to-Matte |
| Brand Name | 3M |
| Height | 7.64" |
| Width | 13.57" |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Anti-glare | Yes |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 0051128009642 |
| MPN | TF156W9B |

Log In