We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M™ Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, BP133W9B
SKU
MMMBP133W9B
by 3M
$52.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness.
- On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market.
- Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity.
- 60-Degree viewing angle
- Touch compatible
- Includes 3M COMPLY Adhesive Strips so your 3M Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 100% hand inspected for quality assurance.
Category: Laptop Accessories
Get the revolutionary new privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there-but visual hackers around you will. Introducing the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it's there. Only from 3M, the experts in screen privacy.
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Brand Name | 3M |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Display Size Supported | 13.3" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible |
| Features | Reversible Matte-to-Glossy |
| Features | Touch Sensitive |
| Features | Ultra Slim |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | BP133W9B |
| Orientation | Landscape |
| Package Contents |
|
| Product Name | Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, BP133W9B |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Weight (lbs) | 0.3200 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 638060338537 |
| MPN | BP133W9B |

Log In