We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Frameless Blackout Privacy Filter for 18.5" Widescreen Flat Panel Monitor, 16:9 Aspect Ratio
SKU
MMMPF185W9B
by 3M
$95.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keeps your personal or confidential information safe from prying eyes.
- You'll see the information on your display while people on either side only see a darkened screen.
- Includes your choice of two easy-to-use attachment methods.
- Reversible, matte side reduces glare and reflections.
- Lightweight, thin, frameless design.
- Protects display from dirt, debris and scratches.
- Cleans easily with a soft cloth and water.
- Includes a convenient storage folder that keeps your privacy filter clean while not in use on your device.
- Great for high traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places.
Category: Monitor Accessories
3M Black Privacy Filters utilize ingenious microlouver technology to deliver world-class effective privacy for laptops and monitors. Side views are "blacked out" from prying eyes while your screen remains clearly visible to straight-on views. 3M Black Privacy Filters fade to black starting at the 30-degree side angle, are reversible between a glossy side and glare-reducing matte and reduce 35% of blue light transmission. Diagonal Monitor Size: 18.5"; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Mounting: Attachment Strips; Slide-Mount Tabs.
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 18.5" |
| Filter Material | Polymer Film |
| Filter Tint | Black |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 9.06" |
| Mounting Details | Attachment Strips; Slide-Mount Tabs |
| Package Includes | Set of Attachment Strips; Set of Slide-Mount Tabs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | Yes |
| Width | 16.13" |
| UPC | 051128788523 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | PF185W9B |
| Brand | 3M |

Log In