We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4-1/2 Swiv Safety Hasp
SKU
TRUE185264
by Spectrum
$24.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For security, all screws are concealed when hasp is closed
- Ribbed design for extra strength
- The swivel staple is for latching without a padlock
- Spring washer holds swivel staple in a fixed position at all times
Category: Keys & Locks
National Hardware V32 Safety Hasp, Staple Type: Swivel, Shackle Diameter: 0.41 in, Steel, Zinc, 4-1/2 in L, 1-1/2 in W, Material Thickness: 0.07, Mounting Hole Diameter: 0.26 in, Screw Mounting, Suitable for: Boxes, Cabinets, Doors, Trunks
| Finish | Zinc |
|---|---|
| Height | 3.4in |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 0.07 |
| Mounting Hole Diameter | 0.26in |
| Mounting Type | Screw |
| Shackle Diameter | 0.41in |
| Staple Type | Swivel |
| Suitable for | Boxes Cabinets Doors Trunks |
| Width | 1-1/2in |
| UPC | 038613102927 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| MPN | N102-921 |
| Brand | Spectrum |

Log In