We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4016 Double Coated Urethane Foam Tape, 0.38" x 36 yds, White
SKU
MMM4016
by 3M
$44.22 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Acrylic adhesive that seals, cushions vibrations, resists impacts, and insulates.
- Adheres to most clean, dry, rough, or smooth surfaces.
Category: Glue & Adhesives
Acrylic adhesive that seals, cushions vibrations, resists impacts, and insulates. Adheres to most clean, dry, rough, or smooth surfaces. Dispenser Included: No; Adhesive Material: Acrylic; Tensile Strength: 2 lb/in; Width: 0.38".
| Adhesive Material | Acrylic |
|---|---|
| Color Family | White |
| Color(s) | White |
| Dispenser Included | No |
| Global Product Type | Double-Sided Tape |
| Length | 36 yds |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 0.38" x 36 yds |
| Tensile Strength | 2 lb/in |
| Thickness | 62.99 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.38" |
| UPC | 021200033728 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4200 |
| MPN | 4016 |
| Brand | 3M |

Log In