We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4200 Professional Series Putty Knives, 1 1/2 in Wide, Flexible Blade
SKU
ORS6304204
by Red Devil
$24.36 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Comfort grip handles are shatterproof
- Mirror-finished and lacquered to prevent rust and add life to blades
- Solid steel nail setting head
Category: Concrete & Masonry Tools
Comfort grip handles are shatterproof. Mirror-finished and lacquered to prevent rust and add life to blades. Solid steel nail setting head.
| Blade Material | High-Carbon Steel |
|---|---|
| Blade Type | Flexible |
| Blade Width [Nom] | 1-1/2 in |
| Handle Material | Black Nylon |
| Solvent Resistant | |
| Overall Length [Nom] | 7.8 in |
| Quantity | 1 per box |
| Thickness [Nom] | 0.7 in |
| UPC | 075339042045 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 4204 |
| Brand | Red Devil |





Log In